Sokol vyletěl opět nejvýše!!!

Sokol Kutná Hora dosáhl dalšího vynikajícího úspěchu v partnerském městě našeho města v Tarnowskych Górach v Polsku. Jako každoročně se zúčastnil basketbalového turnaje, pořádaného jako Memoriál Krystiana Michalskiego a Szymona Lysika. Turnaj pořádá město Tarnowskie Góry ve spolupráci s družstvem Przyjaciele Szymona, které se turnaje rovněž účastní.

Za účasti 10 basketbalových oddílů se ve dnech 5.3 – 7.3.2015 uskutečnil turnaj, jehož rozpočet vychází cca na 300 000 Kč. Uskutečnil se v nové víceúčelové hale, která svými rozměry v našich hráčích budila úžas. Výška 16 metrů a dřevěná palubovka na basket, florbal, volejbal, házenou v maximálních rozměrech hřišť ještě s okolním prostorem a hledištěm. Lezecká stěna v celé šíři haly a k tomu 8 kurtů na squash. Na takové prostory nejsme skutečně zvyklí.

První zápas Sokol odehrál v sestavě Málek, Aufrecht, Kratochvíl David, Levý Stanislav, Kotrba, Dlouhý, Kocourek, Vokál, Levý Martin proti zahraničnímu soupeři z Maďarska – Békészaba BC . Dramatické utkání ve kterém vedl Sokol v poločase o 8 bodů. Na počátku 4 čtvrtiny byl stav dokonce jen o 5 bodů. Poté však Kocourek, Málek a Aufrecht proměnili střely ze střední vzdálenosti i TH a Sokol vyhrál 59 : 46. Utkání bylo zajímavé i z hlediska dalšího vývoje v naší skupině. Druhý den byly na programu 3 utkání v pořadí KKS Tarnowskie Góry, Przyjatiele Szymona, Olimpia Basket Boguslowice. KKS TG je mladý ambiciózní tým, který v příští sezóně bude hrát dorosteneckou ligu. A není jednoduchým soupeřem. Dorostenci byli velice rychlí a to především v obraně. V útoku spíš nepřesně stříleli než kombinovali. Toho Sokol využíval a přes pivoty zakončoval. Po čtvrtinách 5 : 16, 10 : 32 ,23 : 43 zvítězil 38 : 57.

Další utkání v pořadí s organizátory turnaje, bylo velice složité. Přátelé Symona proti nám postavili bývalého hráče polské ligy J. Kupczyka, který sváděl těžké boje pod košem. Jeho postava (207 cm) hrubě převyšovala oba naše pivoty a přesto, že soupeř bránil na tři hráče pod košem a naši rozehrávači se těžko trefovali do koše, bylo utkání dlouho velice vyrovnané. Na konci 3. čtvrtiny byl stav 35 : 34 v neprospěch Sokola. Bohužel v poslední čtvrtce se projevila tragická střelba a převaha pod košem a soupeř poslední čtvrtku vyhrál 22 : 11 a tím i celé utkání 57 : 47.

Poslední utkání ve skupině bylo nutné vyhrát, protože jinak by Sokol nepostoupil. Basket Boruslowice jsme neznali a proto panovala trochu nervozita. Naštěstí samotné utkání ukázalo, že soupeř nebyl tak silný a výsledek 71 : 42 pro Sokol hovoří jasně. Prakticky rozhodla již první čtvrtina s výsledkem 24 : 11. Rozdíl ve skóre byl však velice důležitý, protože maďarské mužstvo porazilo Przyjaciele Symona a tudíž 3 mužstva měla po 1 porážce a tak rozhodovalo skóre. To dopadlo nejlépe pro Sokol a tak druhý den nastoupil proti druhému ve skupině ,,B“ Akademia Sportovna Lubliniec.

Základní sestava, která vykrystalizovala během turnaje vlétla na soupeře jako o život a vyhrála první čtvrtinu 7 : 18. Soupeř se však nevzdal a druhou čtvrtinu vyhrál 13 : 12. Poločas skončil 20 : 30 pro Sokol. Třetí čtvrtinu odehrál Sokol velice soustředěně a po výborném výkonu především v obraně dovolil soupeři vstřelit pouze 1 koš. V poslední čtvrtině Sokol šetřil klíčové hráče pro finále. Výsledkem 30 : 47 postoupil Sokol Kutná Hora do finále turnaje s nejlepším celkem skupiny ,,B“ Machina AG Rolbut Radzionków.

Finále s tradičním soupeřem o kterém jsme věděli, že je tvrdý, dobře brání a má i dobré střelce. Základní sestava Kocourek, Vokál, Málek, Kratochvíl David, Levý Stanislav (střídal Aufrecht, Dlouhý) začala utkání s přehledem a brzy Sokol vedl o 6 – 10 bodů. První čtvrtinu jsme vyhráli 13 : 6. Bohužel koncem 2 (2 čtvrtina 22:16) a v průběhu 3 čtvrtiny (37: 33) začal soupeř stahovat náskok, až došlo ve čtvrté čtvrtině k vyrovnání, dokonce v jednu chvíli soupeř o 1 bod vedl. V tomto úseku zápasu, se na našich hráčích začala projevovat únava, přesto všichni hráči bojovali jako lvi, po celou poslední čtvrtinu doslova ,, dřeli na krev“. V závěrečné minutě Sokol vedl o 5 bodů, ale soupeř dokázal trojkovým pokusem snížit na rozdíl 2 bodů. Poté Machina faulovala a Málek házel 2 trestné hody cca 11 vteřin před koncem. První za velkého jásotu obecenstva neproměnil, ale druhou ano. Stav 50 : 47 pro Sokol. Nyní nesměli hráči Sokola inkasovat trojkový pokus. Sokol však ubránil a pokus ze zoufalství už k vyrovnání nevedl.

Sladkou tečkou po utkání bylo vyhlášení vítězů, které si hráči Sokola Kutná Hora skutečně užili. Zlaté medaile za první místo předal naším hráčům host turnaje místostarosta Kutné Hory Ing. Viktora. Navíc bylo vítězství v turnaji podloženo individuálním oceněním Martina Kocourka jako nejlepšího hráče turnaje MVP, nejlepšího střelce a nejlepšího smečaře turnaje.

Tento turnaj není jen sportovní akcí, ale pro město Tarnowskie Góry i výraznou událostí společenskou, kdy se na úvod turnaje koná pietní akt na hřbitově u hrobů obou bývalých hráčů. Na závěr jsou všichni aktéři turnaje, včetně sponzorů pozváni do paláce v Rybnej na slavnostní večeři pod patronací burmistra Tarnowskich Gór pana Arkadiusza Czecha.