Nová etapa basketbalu v Kutné Hoře

Vážení příznivci kutnohorského basketbalu, v posledních letech zažíval basketbal v Kutné Hoře trochu zvláštní období. Z hlediska úspěchů v dosavadní historii družstva mužů vcelku úspěšné, avšak z pohledu mládežnických družstev dost nevýrazné.

V roce 2016 se podařilo družstvu mužů vybojovat postup do II. basketbalové ligy, ve které setrvalo nepřetržitě až do konce sezóny 2022/2023. Avšak vzhledem k tomu, že v posledních letech klesal zájem o tuto hru u mládeže, z důvodu všeobecného menšího zájmu sportovat a Covidu, neexistovalo žádné mládežnické družstvo, které by hrálo mistrovskou soutěž. Vlastně pouze díky několika nadšencům z oddílu se alespoň dařilo udržovat tréninkové jednotky pro těch několik dětí, které chtěli hrát basketbal. Výsledkem tohoto vývoje bylo to, že v družstvu mužů postupně z důvodu věku či pracovního vytížení docházelo ke snížení počtu aktivních hráčů a nebylo kým z mladší generace tým doplňovat. To nakonec vedlo k tomu, že došlo ke spolupráci s basketbalovým oddílem v Kolíně, a vytvoření společného Kolínsko – Kutnohorského basketbalového klubu mužů. Tím se alespoň částečně podařilo basketbal v Kutné Hoře udržet.

Jelikož se však podíl hráčů Kutné Hory v tomto týmu dále postupně snižoval, došlo k rozhodnutí, že se basketbal v Kutné Hoře „vrátí ke kořenům“ a basketbalový oddíl Sokol Kutná Hora bude postaven hlavně na hráčích z Kutné Hory. Proto byli osloveni hráči, kteří v minulosti v Kutné Hoře basketbal hráli, aby pomohli nastartovat novou etapu kutnohorské košíkové.

To se naštěstí u mnoha z nich setkalo s kladným ohlasem, takže se mohlo přihlásit družstvo mužů Sokola do krajské soutěže. Nyní tedy dochází k propojení těchto zkušených hráčů s mladými dorostenci, kteří vydrželi u basketbalu, ale nikdy nehráli soutěžní utkání a společným tréninkovým úsilím a výkony v mistrovských utkáních se pokusí postupně navázat na úspěchy kutnohorského basketbalu a podchytit zájem dětí a mládeže o basketbal v Kutné Hoře.

V současnosti kromě družstva mužů funguje v oddíle družstvo dorostenců a družstvo dětí všech ostatních ročníků pod BK Kutná Hora. Tyto děti nyní trénují společně s tím, že pokud bude dostatečný počet zájemců, rozdělí se do jednotlivých kategorií a následně se budou moci přihlásit do mistrovských soutěží svých ročníků.

Tímto bychom také chtěli vyzvat příznivce kutnohorského basketbalu – pokud máte chuť jakkoli pomoci, především s náborem a prací s mládeží, sponzorstvím, či jiným způsobem, ozvěte se nám, jste vítáni.

Přijďte podpořit nově sestavené basketbalové mužstvo mužů T. J. Sokol Kutná Hora v prvních mistrovských utkáních na domácí palubovce v hale BIOS u Voršilek.

za basketbalový oddíl T. J. Sokol Kutná Hora
Petr Kratochvíl

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *